BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Hukuk Fakültesi

 

Dekandan

Değerli öğrencilerim, 

Öğretim yılına başladığımız bugünlerde sizlere başarılı bir dönem diliyorum. Hep vurguladığımız üzere, ülkemizin şiddetle ihtiyacı olan eksiksiz demokrasi ve hukukun üstünlüğüne ulaşma mücadelesinin en önemli yapıtaşı olan, 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' genç hukukçular yetiştirmenin kaygısı içindeyiz. 
Zamanın hızla aktığını unutmamalısınız. Fakülteye başladığı günü çok iyi hatırladığımız öğrencilerimiz avukat, hakim, hatta öğretim görevlisi olarak hukuk hayatına atıldılar. Edindiğimiz tecrübeler ile sizler için Fakültemizde sağladığımız tüm olanaklar, meslek hayatınızda karşınızda çıkacak zorluklara sizleri hazırlamak, adalete ulaşmak için girdiğiniz bu uzun yolda size hep yardımcı olacak donanımı sağlamak içindir. 
Başkent Hukuk ailesinin öğrencileri ve mezunları, akademisyenleri ile Cumhuriyeti Ulu Önder'in çizdiği yoldan ve Ünversitemiz Kurucusu ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın ideallerinden ayrılmadan, halkının hak ettiği medeniyet düzeyine taşımak için çalışan erdemli birer hukukçu olan sizlerin, her zaman yanında olduğunu aklınızdan bir an olsun çıkarmayınız. Bir ferdi olduğunuz bu büyük ailenin her bir üyesi, bu uzun yolda sizinle beraber yürüyecek, sizin başarılarınızla gururlanacaktır. 
Okulunuz sadece teorik hukuk bilgileri vermekle yetinmemekte, programına, sizleri uygulamaya hazırlamak için aktif katılımı gerektiren dersler de koymaktadır. Fakültemizin ve diğer birimlerin düzenlediği etkinliklere katılmanızın sizi gelecekteki meslek yaşamınıza hazırlamaktaki önemini göz ardı etmemeniz yönünündeki tavsiyemi bir kez daha yineliyorum. Erasmus başvurularını, spor merkezince verilen kurslara, sertifika programlarına, konferanslara, panellere düzenli biçimde katılmanızı da öneriyorum. 
Mezun olan öğrencilerimize söylediğim sözleri size de yinelemek istiyorum; hukukun sürekli sorgulandığı, hak ve özgürlüklerin güvencesi olduğu unutulup, bir zorlama aracı olarak gösterilmeye çalışıldığı bu günlerde hukuk aleminin şiddetle ihtiyaç duyduğu taze kanı sağlamak için çalışıyoruz. Omuzlarınıza yüklenen bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için çok çalışmanız gerekiyor. 
Bir hukukçunun asla elinde olanla yetinemeyeceğini, sürekli değişen, gelişen ve globalleşen dünyayı yakalamak ve önüne geçmek için sadece fakültede değil, hayatın her anında çalışması gerektiğini hatırlatmak isterim. 

Hepinize sağlıklı, mutlu ve başarılı günler dilerim,